U sklopu projekta MELAdetect – Rano otkrivanje melanoma kože, u Mostaru je održana radionica o kliničkim značajkama melanoma, koja je okupila eminentne stručnjake iz te oblasti.

Radionica je organizirana u cilju širenja znanja i podizanja svijesti o mogućim kliničkim slikama melanoma, novim dijagnostičko-terapijskim procedurama i mogućnostima sudjelovanja u kliničkim studijama, budući da je melanom najzloćudniji tumor kože i sluznica te da ga uvijek nije lako dijagnosticirati u ranoj fazi.

“Riječ je o dvogodišnjem projektu kojim je obuhvaćeno educiranje medicinskog i nemedicinskog kadra jer naši bolesnici, nažalost, nemaju još uvijek naviku samopregleda kože. Stoga često pigmentne promjene prvi put mogu primijetiti oni koji se ne bave medicinom, u prvom redu pedikeri, manikeri, frizeri...”, istaknula je subspecijalista dermatološke onkologije prof. Dubravka Šimić.

Dodala je kako melanom nije uniformna bolest, napomenuvši kako postoji više kliničkih oblika melanoma. “On se pojavljuje u 90 posto slučajeva na koži, ali ne smijemo zaboraviti ni onih 10 posto slučajeva koji pripadaju oku i sluznici kada ga je veoma teško prepoznati”, ocijenila je liječnica Šimić.

Naglasila je kako postoje klinički oblici koji se vremenski dugo razvijaju, od 3 pa do 30 godina, ali da, nažalost, ima i kliničkih oblika koji se zovu invazivnim melanomima, koji se mogu razviti od nekoliko tjedana pa do nekoliko mjeseci, i to jako visokog stupnja. Njegovo kasno otkrivanje ostavlja male mogućnosti za izlječenje oboljelih te je od iznimne važnosti rano otkrivanje”, kazala je.

Govoreći o broju oboljelih od melanoma, Šimić je kazala kako je upravo jedan od ciljeva oformiti jedinstveni registar raka kože za BiH ili bar za FBiH. U svakom slučaju, i kroz ovo što komuniciramo multidisciplinarno, možemo odgovorno reći da je melanom u BiH u porastu”, zaključila je Šimić. Projekt MELAdetect realizira se u sklopu trilateralnog programa Interreg IPA prekogranične suradnje Hrvatska - Bosna i Hercegovina - Crna Gora 2014. - 2020., koji se sufinancira iz sredstava EU-a. 

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok