• Short title article: Logistički problemi

Temu je na bosanskohercegovačko tržište donio nove izazove, naročito u logistici, jer je velik broj narudžbi, koji se očekivao, otežao proces dostave.

Uz pionirski angažman X Expressa, uključili su se i drugi poštanski operateri kao što su BH Pošta i Hrvatske pošte Mostar. Ovaj širi angažman pokazuje rastuću potražnju i potrebu za efikasnijim rješenjima u dostavi, kako bi se smanjilo kašnjenje pošiljaka na koje su se građani žalili.

X Express je postao prvi brzi poštanski operater koji je počeo dostavljati pakete u BiH, no s povećanjem obima posla, suočili su se s brojnim izazovima, uključujući kašnjenja. Jedna korisnica, koja je željela ostati anonimna, podijelila je svoje iskustvo: nakon što joj je pošiljka kasnila, povukla je novac, ali su je iz X Expressa kasnije obavijestili da je pošiljka stigla, ali neće biti dostavljena u narednih nekoliko dana. Zamolili su je da dođe po paket u skladište u Istočnom Sarajevu, što je na kraju učinila, piše Bloomberg.

Prema informacijama iz X Expressa, zabilježeni su slučajevi u kojima isporuke nisu bile izvršene u predviđenom roku, obično zbog carinskih kontrola, radnih dana i povećane količine pošiljaka.

Problem isporuka

Iako su se u većini slučajeva ispoštovali predviđeni rokovi isporuke od 15 do 20 dana, problemi u isporuci su postali sve češći.

Kako bi odgovorili na ovu rastuću potražnju, kompanija X Express je zabilježila 20 posto porasta u broju isporuka na mjesečnom nivou, što je zahtijevalo optimizaciju ruta, povećanje kapaciteta voznog parka i angažiranje dodatnog osoblja. Miodrag Jovanović, generalni direktor X Expressa, naglasio je izazov kako se brzo prilagoditi i osigurati rast, a istovremeno zadržati kvalitetu usluge.

Kao odgovor na povećanu potražnju, druge poštanske kompanije poput BH Pošte i Hrvatske pošte Mostar također su počele isporučivati pošiljke preko platforme Temu. Hrvatska pošta Mostar je, kako su potvrdili, već započela dostavu prvih pošiljki iz ove platforme, dok su u planu daljnja poboljšanja u logistici, uključujući otvaranje novih distribucijskih kanala.

U sektoru poštanskih i kurirskih usluga u BiH postoji 29 registriranih poslovnih subjekata, među kojima tri javna poštanska poduzeća dominiraju po prihodima, dok se privatne kompanije kreću od 100 hiljada do milijun maraka prihoda godišnje.

S obzirom na ogroman rast popularnosti platforme Temu, koja je već nadmašila velike igrače poput Sheina i Amazona, istražuju se i potencijalne nepravilnosti vezane uz sigurnost i zakonitost prodaje. Europska komisija je pokrenula istragu zbog sumnje u prodaju nelegalnih proizvoda i adiktivnih marketinških taktika.

133.653 pošiljke u dva mjeseca

Zanimljivi su i podaci Uprave za neizravno oporezivanje (UNO BIH), koja kaže da su do sada u BiH stigle 133.653 pošiljke i to najviše ih je stiglo u jedan hercegovački grad.

Iz UNO BiH su z Klix rekli da je najviše pošiljki stiglo na carinsku ispostavu Trebinje i to 61.389. Carinska ispostava Banja Luka je zaprimila 51.396 pošiljki, Sarajevo 11.868, a Tuzla 9.000. Važno je za istaknuti da prilikom narudžbe putem Temu aplikacije u dijelu za praćenje pošiljke (kada se pošiljka otpremi korisniku) ubrzo stoji oznaka ‘Pošiljka na carini’, iako pošiljka zapravo još nije stigla u carinsko područje BiH. Time se korisnici dovode u zabludu, misleći da je razlog dugog čekanja na dostavu carina. Prikaz netačnih podataka navodi naručioce da kontaktiraju carinske kancelarije, pod pretpostavkom da carina zadržava njihovu naručenu robu, što može dovesti do nesporazuma i neadekvatne komunikacije sa UNO, naglašavaju iz UNO.

Prema analizi dokumentacije koju su carinske kancelarije zaprimile za pošiljke naručene putem aplikacije Temu, većina tih pošiljki spada u kategoriju "robe zanemarive vrijednosti". Pošiljke dolaze iz inozemstva fizičkim licima u Bosni i Hercegovini i najčešće ne prelaze vrijednost od 300 KM, što im omogućava oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina, u skladu sa zakonima o carinskim propisima.

Od ukupnog broja pošiljki, samo oko 1% ima vrijednost veću od 300 KM, te su te pošiljke podložne carinjenju i plaćanju dažbina. Preostalih 99% pošiljki, koje imaju nižu vrijednost, oslobođeno je plaćanja ovih naknada, izvijestili su ranije iz Uprave za neizravno oporezivanje (UNO).

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok