U organizaciji Udruge za prosperitet Dobro - Livno i suorganizatora Župnog ureda u Vidošima u petak je, povodom proslave svetog Ilije u livanjskom naselju Dobro, u prostorijama mjesne škole svečano otvorena spomen soba poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima Domovinskog rata.

Ideja o spomen sobi postoji već dvadesetak godina, a zamišljena je da istodobno ima memorijalnu, informativnu i edukacijsku svrhu, kazao je Feni jedan od organizatora Draško Brnić.

Spomen soba zauzima 50 m2 i sastoji se od tri međusobno povezane prostorije.

- Prva, najmanja prostorija, predstavlja vrijeme pripreme za rat, druga mjesto trajnog spomena na Livanjsku brigadu Petar Krešimir IV, dok treća predstavljati spomen na Dobrinjsku satniju odnosno Samostalnu satniju Marijan Brnić - kazao je Brnić, naglasivši kako je važnost samog prostora i mjesta u tome što je u njoj utemeljena livanjska ratna brigada.

Realizacija projekta, čija vrijednost u dosadašnjoj fazi iznosi oko 19 tisuća maraka, trajala je pet mjeseci.

- Otvaranjem ove sobe pokazali smo svoju snagu, volju i odlučnost te smo od zaborava spasili 111 poginulih, preminulih i nestalih branitelja u razdoblju od 1991. do 1995. godine s područja Livna, kao i branitelja iz drugih krajeva koji su pognuli na livanjskoj bojišnici - kazao je Brnić.

U novootvorenom mini muzeju osim fotografija poginulih i nestalih hrvatskih branitelja s ovog prostora, izložene su i druge fotografije nastale tijekom Domovinskog rata, zatim obilježja livanjskih postrojbi, dokumenti, ratni rekviziti, neke vrste naoružanja, odore i slično.

- Još nam predstoji prikupljanje dokumentacije koja će biti trajan proces u formiranju ove mini muzejske postavke spomen sobe - istaknuo je Brnić.

Otvaranju spomen sobe nazočili su predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti sa svih razina te predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata. (Fena)

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok