Zbog novog načina postupka carinjenja robe, koji se planira početi primjenjivati u BiH, doći će do brojnih problema u opskrbi robom bh. tržišta, ali i izvozu roba iz BiH u inozemstvo, upozoravaju iz Udruge poslodavaca FBiH.

Podsjećamo, Vijeće ministara BiH je na prijedlog UNO-a donijelo odluku o izmjeni odluke o provođenju Zakona o carinskoj politici u BiH, kojom se pomiče rok početka njezine primjene s 1. travnja na 1. kolovoza 2022. godine, piše Večernji list BiH.

Pojednostavljeni postupak

Poslodavci su ipak već ranije naglašavali da će početak primjere stvoriti probleme poslodavcima jer se novim zakonom ukida institut pojednostavljenog postupka po fakturi, što će dovesti do velikih problema i kompanijama i državi. - Kompanije će početkom primjene novog zakona i odluke imati mogućnost koristiti postupak kućnog carinjenja.

Međutim, prelazak velikog broja kompanija koje su koristile pojednostavljeni postupak po fakturi na postupak kućnog carinjenja usporit će protok robe, carinske ispostave bit će preopterećene, a pitanje je imaju li carinske ispostave materijalne i ljudske kapacitete za rad. Svrha pojednostavljenog postupka po fakturi je jednostavnija i brža procedura izvoza, odnosno pojednostavljenje kojim će se potaknuti izvoz.

Njegovim ukidanjem ugrozit će se izvoz, ali i cjelokupni ekonomski razvoj, produljit će se rok isporuke prema kupcima, smanjit će se proizvodnja i poslovne aktivnosti, a povećat će se cijene proizvoda - ističu poslodavci.

Oni upozoravaju vlasti u BiH kako je potrebno poduzeti aktivnosti radi smanjenja negativnih posljedica ukidanja spomenutog instituta.

Prema pravilima carinske politike koja vrijede u zemljama članicama EU-a, a koja bi BiH trebala početi primjenjivati, uvoznici i izvoznici koji koriste pojednostavljene postupke kućnog carinjenja nisu u obvezi vozila s robom upućivati na carinske terminale. Izvozno-uvozni postupak traje 15 minuta ako nema fizičke ili kontrole dokumentacije i za to vrijeme roba se nalazi na mjestu koje je odabrao izvoznik/uvoznik.

Uštede vremena

Pritom je postupak carinskih kontrola niži nego u istovrsnom redovitom carinskom postupku. Time se ostvaruju znatne uštede u vremenu, redovitim i transportnim troškovima, a sigurnost da će carinski postupak trajati 15 minuta smanjuje potrebu za stvaranjem zaliha robe, omogućava poslovanje "just in time" i iziskuje manje angažiranje kapitala. Iznimno, izvoz i uvoz robe u režimu kućnog carinjenja moguće je vršiti i mimo radnog vremena carinarnice.

Pratite nas na društvenim mrežama Facebook, Instagram, Youtube, TikTok